ak , sú kladné konštanty a je ľubovoľné reálne číslo? Riešenie. Stačí si uvedomiť, že existuje taký uhol , že platí
kde je vhodná konštanta. Naozaj,
odkiaľ a . Potom
Nakreslite si pravouhlý trojuholník, ktorého odvesny majú dĺžky a . Potom prepona tohto trojuholníka má dĺžku . Pretože kosínus môže nadobúdať ľubovoľnú hodnotu z intervalu , výraz
Úloha. Vypočítajte operátorovú normu matice . Riešenie. Pre také, že , platí . Položme a . Potom
Pretože pre funkciu
máme
platí
V pravouhlom trojuholníku s odvesnami dĺžky 1 a 2 máme uhol , ktorého tangens je rovný číslu 2.
Prepona tohto trojuholníka má dĺžku
Potom pre uhol platí
\begin{align} \sin\varphi&=\frac{2}{\sqrt{5}}\\ \cos\varphi&=\frac{1}{\sqrt{5}}\end{align}
Potom \begin{align}f(t)&=\frac{3}{2}+\frac{\sqrt{5}}{2}\left(\frac{1}{\sqrt{5}}\cos2t-\frac{2}{\sqrt{5}}\sin2t\right)=\\ &=\frac{3}{2}+\frac{\sqrt{5}}{2}\left(\cos\varphi\cos2t-\sin\varphi\sin2t\right)=\\ &=\frac{3}{2}+\frac{\sqrt{5}}{2}\cos(\varphi+2t)\end{align} Odtiaľ
The William Lowell Putnam Mathematical Competition 1988 Problem B-4. Dokážte, že ak je konvergentný číselný rad s kladnými členmi, potom aj rad je konvergentný. Riešenie: Využijeme nerovnosť medzi aritmetickým a geometrickým priemerom.
\begin{align}
a_n^{\frac{n}{n+1}}&=\sqrt[n+1]{\frac1{n+3}\cdot(n+3)a_n\cdot a_n^{n-1}}\leq\\ &\leq\frac{\frac1{n+3}+(n+3)a_n+(n-1)a_n}{n+1}=\\ &=\frac1{(n+1)(n+3)}+2a_n.
\end{align}
Pozrite si aj ďalšie riešenia.
Jednoduchý príklad, ktorý ukazuje, že guľa s väčším polomerom môže byť vlastnou podmnožinou gule s menším polomerom, bol pridaný do sekcie Funkcionálna analýza. Môžete použiť aj priamy link.